+90 216 224 2450
Hesap Bilgileri Bağış Yap

Katarakt Ameliyatı

Şefkat Eli derneğimiz yurt içi ve yurt dışında yardıma muhtaç ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyor. Siz de bizim aracılığımızla bir aileye umut olabilir, bir çocuğun yüzündeki gülümseme olabilirsiniz. Müslümanlıkta muhtaca, ihtiyacı olana, öksüze, yetime yardım etmenin sevabı çok büyük, biz de sizinle bu yardımları çoğaltarak büyütmeye devam edeceğiz.

İnsani yardımlarımız farklı projeler ile devam ediyor. Yurt dışında ihtiyaç sahiplerine maddi ve manevi destek sağlamak amacıyla su kuyuları açıyor, mescit ve camiler inşa ettiriyoruz. İhtiyaç sahipleri ailelere özel olarak geçimlerini sağlayabileceği yardımların yanı sıra, kurban bağışlarınızı da ulaştırarak aş oluyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada tahmini olarak 85 milyon insanın görüşü bozuk, 39 milyonu ise göremiyor. Görüş gücü kaybının yüzde 33’ü katarakt hastalığından dolayı kaynaklanıyor. Yaklaşık 20 milyon insan katarakt yüzünden görme yetisini kaybetmiş durumda. Özellikle düşük gelirli ülkelerde katarakt körlüğün en büyük sebeplerin den bir tanesi. Kişi başı milli gelir yükseldikçe bu oran azalıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde katarakt nedeniyle kör olanlar yüzde 5 seviyesinde iken, Afrika ve Güney Amerika’nın bazı ülkelerinde bu oran yüzde 60'lara çıkıyor. 2020 yılının sonlarında ise dünyada 60 yaş üzeri 54 milyon insanın katarakt dolayısıyla kör olacağı düşünülüyor.

Sağlık Projelerimiz

Sağlık konusunda Afrika çok fazla yardıma muhtaç durumda. Çaresizlikten ve yokluktan çok basit hastalıkların bile tedavisini olamıyorlar. Aşı, ilaca ve doktora muhtaç olan Müslüman kardeşlerimiz için çeşitli sağlık projeleri yaparak çözümler sunmaya çalışıyoruz.

Başlattığımız sağlık projelerinden biri olan katarakt ameliyatı sayesinde, görme bozukluğu çeken kişilere aydınlık bir dünya sunuyoruz. Siz de bizimle birlikte sağlık projelerinde yer alarak ihtiyaç sahiplerine bir çift göz olabilirsiniz. Yaptığınız yardım bir ömür karşınızdaki kişiyi mutlu edecek. Kalıcı yardımlar için bizimle bir olabilirsiniz.

Katarakt Ameliyatı

Katarak, bir göz hastalığıdır. Göz bebeğinin arka kısmında bulunan görmeyi sağlayan göz merceğinin zamanla saydamlığını kaybederek matlaşması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kısacası katarakt rahatsızlığı olan bir kişi dünyayı kirli bir cam arkasından görüyormuş gibi görür.

Afrika genelinde oldukça yaygın olan bu hastalık için mücadele etmeye devam ediyoruz. Bölgedeki ilkim şartları nedeniyle göz travmaları çok yaygın olarak görülüyor. Orada yaşan pek çok kişi yokluktan dünyayı buğulu olarak görmeye devam ediyor. Biz sizlerden aldığımız bu küçük bağış miktarları ile onlara bir çift göz oluyor, dünyayı daha aydınlık görmelerine vesile oluyoruz.

Katarakt Ücreti

Yardım derneği size katarakt işlemleri ile ilgili olarak gerekli bilgiyi aktaracaktır. Küçük bir yardım yaparak siz de kardeşlerinizin aydınlık geleceğe adım atmasına vesile olabilirsiniz. Vereceğiniz bağışlar sayesinde dünya onlar için daha güzel bir yer haline gelecek. Şimdiye kadar verdiğiniz bağışlar ve yaptığınız yardımlar sayesinde binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Bağış yapmak ister misiniz?
Tüm Bağışlar
Sık Sorulan Sorular
Tümü
Katarakt Hastalığı Nedir?

Katarakt göz hastalığı, gözün içinde olan ve gözün çok net bir şekilde görmesini sağlayan doğal merceğin geçen yıllarında etkisiyle saydamlığını yitirmesiyle oluşmaktadır. Mat hale dönüşen doğal mercek nedeniyle hastalar, dünyayı buğulanmış bir camın arka tarafından bakıyormuş gibi bulanık bir şekilde görürler.

Bağışım İle Ameliyat Kişinin Görüntülerini Alabilir Miyim?

Evet görüntüler tarafınıza ulaşıyor. Bu süreç 3-5 ay içerisinde gerçekleşiyor. Bağışınızı gönderir iken iletişim bilgilerinizi tarafımıza iletirseniz ameliyat görüntüleri tarafınıza gönderilir.

Katarakt Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Katarakt hastalığının önemli nedenlerinden biriside yaşlılıktır. Özellikle 55 yaşından sonra çok yaygın bir şekilde görünen katarakt, yaş ilerledikçe insanlarda görülme sıklığı fazlasıyla artar. Ayrıca göze gelen darbeler, şeker hastalığı, göz içinde oluşan iltihap (üveit), böbrek hastalığı, glokom, çok fazla miktarda radyasyona maruz kalmak, hipertansiyon diye tabir edilen yüksek kan basıncı ve çok uzun süreler kortizonlu ilaç kullanımı katarakt yapabilir. Doğumsal kataraktlarda önemli etkenlerden bir kaçı şunlardır; hamilelik evresinde annenin kızamıkçık gibi hastalıkları geçirmesi, kullanmış olduğu ilaçlar, çok miktarda röntgen ışığına maruz kalma ve bebeğin kromozom anomalileri ile kalıtım gibi faktörlerdir.

Katarakt Hastalığı Neden Afrika'da Daha Fazla Görünüyor?

Afrika'da sıcak hava, beslenme ve iklim koşulları sebebiyle pek çok insan genç yaşta katarakt olarak görme yeteneğini yitirmektedir. Göz doktorlarının ve tedavi imkanlarının yetersizliği de buna eklenince özellikle kırsal kesimlerde birçok hasta, ameliyat olamadan karanlığa mahkum yaşamaktadır. 1,05 milyar nüfuslu Afrika'nın %1'i kördür. Afrika genelindeki 10 milyon kördür yarısı katarakt hastasıdır. Afrika'da katarakt hastası olan her 2.000 kişiden ancak biri tedavi olabilmektedir. Bazı Afrika ülkelerinde bu rakam daha da düşmektedir. Dünyada 18 milyon kişi katarakt hastasıdır ve katarakt hastalarının büyük bir çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde yaşamaktadır.

Katarakt Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

katarakt hastalığının başlıca belirtileri şunlardır; görmede yavaş yavaş azalma, ışığa hassasiyet (göz kamaşması), çift görme, okuma zorluğu, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma veya sararma, gözlük numaralarının sık değişmesi vb.

Katarakt Sadece Yaşlılara Özgü Bir Hastalık Mı?

Katarakt hastalığı sadece yaşlılarda görülen bir hastalık değildir. Küçük yaştaki çocuklarda da katarakt hastalığı görülebilir.

Katarakt Hastalığı İki Gözde Aynı Anda Mı Ortaya Çıkar?

Katarakt, genellikle iki gözde de aynı anda ortaya çıkan bir hastalıktır. Fakat her iki gözde birliktede başlayabilir veyahut tek gözde de başlayabilir.

Katarakt Hastalığı Çok Hızlı Mı Gelişir?

Kataraktın hastalığın gelişimi kişiden kişiye farklılık gösterebilir, hatta bazen gelişme hızı iki göz arasında bile değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde katarakt hastalığı yıllar içerisinde yavaş yavaş gelişir iken. Bazı kişilerde çok hızlı bir sürede gelişiyor.

Katarakt Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt hastalığının tek tedavisi ameliyattır.

Katarakt Hastalığının Ameliyatı Hangi Şartlarda Yapılır?

Bir hastaya katarakt teşhisi konulduğunda hastanın genellikle görme seviyesi olması gerekenin çok çok altına düştüğünde hastanın ameliyat olması gerektiği kararı alınıyor.

Katarakt Hastalığının Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişimi üzerine günümüzde katarakt ameliyatı iğnesiz, anestezisiz ve ağrısız çok kısa bir sürede yapılarak katarakt hastası aynı gün evine dönebilir.

Şefkat Eli Katarakt Çalışmalarına Ne Zaman Başladı?

Dernek olarak katarakt ameliyatı çalışmalarına 2014 yılında başlandık.

Şefkat Eli Katarakt Hastalarına Sadece Maddi Destek Mi Sağlıyor?

Katarakt hastalarının ameliyat maliyetinin yanı sıra, tıbbi ekipman yardımında da bulunabilirsiniz.

Katarakt Hastalığının Ameliyatı Hangi Ülkelerde Yapılıyor?

Katarakt ameliyatı şu anlık sadece Afrika'da gerçekleştiriyoruz.

Katarakt Hastaları Ameliyat Olabilmek İçin Yetişkin Olmak Zorunda Mı?

Her yaş grubundaki ihtiyaç sahibi katarakt hastasının ameliyatlarını gönderdiğiniz yardımlar doğrultusunda yapıyoruz.

Bir Katarakt Hastasını Ameliyat Ettirmenin Maliyeti Ne Kadar?

Bir katarakt ameliyatının maliyeti 750 TL'dir.

Bir Katarakt Ameliyatına Hisse Olarak Destek Olabilir Miyim?

Hayır, şu an için böyle bir şekilde bağış kabul etmiyoruz.

Göz Hastalıkları Doktoruyum, Katarakt Ameliyatlarında Görev Alabilir Miyim?

Evet mümkün. Detaylı bilgi için 0216 224 2450 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Katarakt Ameliyatlarıyla İlgili Tıbbi Cihaz Bağışı Yapabilir Miyim?

Evet mümkün. Detaylı bilgi için 0216 224 2450 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Zekatımı Katarakt Ameliyatı Yaptırarak Vermiş Olur Muyum?

Zekatınızı katarakt ameliyatı yaptırtarak da verebilirsiniz.

haber
Türkiye'den Afrika'ya Uzanan Şefkat Eli
Haber Detayı
haber
Her Gün 5 Bin Kişiye İftar Verilecek
Haber Detayı
haber
Yurt içi Yardım Çalışmalarımız Devam Ediyor
Şefkat Eli insani Yardım Derneği, olarak yardımlaşma paylaşma ve birlik beraberlik olgusunu yeniden canlandırma adına çalışmaya devam ediyoruz. Şefkat Eli Derneği, olarak bağışçılarımızın destekleriyle birçok hayra vesile olmaya kira yardımı, gı
Haber Detayı
+90 216 224 2450
Bağış Sepetim (0)
Bağış sepetiniz şuan boş. Bağış Yap