+90 216 224 2450
Hesap Bilgileri Bağış Yap

Ramazan 2021

Ramazan 2021 tarihinin yaklaşmasıyla insanlar tarafından ramazan nedir? Şeklindeki sorular sorulmaya başlamıştır. Ramazan Hicri takvimde yer alan aylardan birisidir. Farklı isimlerle de anılan Ramazan ayı Müslümanlar açısından büyük öneme sahiptir. Ramazan ayının önemi ve bu ayda yapılacak ibadetlere dair bilgiler şunlardır;

Ramazan Ayının Önemi Nedir? 

Hicri ayların dokuzuncusu olan ramazan ayı önemi insanların merak ettiği konulardandır. Ramazan ayının en büyük önemi Müslümanların kutsal kitabı olan Kur’an’ın indiği ay olmasıdır. Son peygamber olan Hz. Muhammed’e Kur’an ayetleri bu ayda inmeye başlamış ve yine kitabın inmesinin tamamlanması Ramazan ayını bulmuştur.

Kur’an’ı Kerim’in indirilmeye başladığı gece olan Kadir Gecesi de yine Ramazan ayı içerisinde bulunur. Bu gecenin gelmesiyle Müslümanlar hem evlerinde hem de camilerde Allah rızası için ibadet yaparlar. Ramazan ayının diğer önemi ise Müslümanlar için farz olan ibadetler arasında bulunan orucun bu ayda tutuluyor olmasıdır. Sağlık durumu oruç tutmaya elverişli olan kişiler bu ayın gelmesiyle birlikte 30 gün oruç tutarak ibadetlerini yerine getirirler.

Hz. Muhammed kutsal kitabın indirilmesinin tamamlanması sonrasında insanların bu kitabı okumasını öğütlemiştir. Peygamber sünnetini yerine getirmek isteyenler ve Allah’ın kitabını okumak isteyenler Ramazan ayında daha çok okumak isterler. Bunda kitabın bu ayda inmesinin etkisi büyüktür. Ramazan başladığında kendileri veya camilere giderek katıldıkları mukabeleler sayesinde insanlar hatim yaparlar.

Okudukları Kur’an ayetlerini öğrenirken aynı zamanda da hatim bitiminde Allah’a dua ederler. Bunlar yanı sıra peygamberimiz tarafından Ramazan ayında yapılacak ibadetlerin diğer aylardan daha hayırlı olduğunun anlatılmasının etkisi vardır. Ramazan ayı aynı zamanda zekat ve fitre verme ayıdır.

Ramazan Ayının Oruçla İlişkisi Nedir?

Ramazan ayı aynı zamanda oruç ayı olarak da anılan bir aydır. Bu isimde anılmasının sebebi Ramazan ayında tüm Müslümanların oruç tutmalarıdır. 30 gün boyunca tutulan oruçlara başlama zamanı imsak ve orucun tamamlanma zamanı ise iftar olarak anılır. Ramazan ayına sağlıklı bir şekilde ulaşmayı başaran kişiler oruç tutarak Allah’ın farz kıldığı ibadeti yerine getirebilirler. Orucun farz olmasının yanı sıra peygamberimiz yaşamı boyunca 9 yıl Ramazan ayında oruç tuttuğu için peygamber sünnetidir.

Ramazan Ayında Oruç

Ramazan ayında oruç tutmak sadece aç kalmakla yerine getirilebilen bir ibadet değildir. Oruç tutmak amacıyla aç kalan bir kişinin aynı zamanda orucunu zedeleyecek durumlardan korunması gerekir. Orucun bozulmasını sağlayacak ya da orucu sakatlayacak durumlardan bazıları şunlardır;

 • Cinsel ilişkiye girmek
 • Ağız dolusu kusmak
 • Su, yağmur veya kar yutmak
 • Diş macunu yutmak
 • Orucu unutarak yiyip içmek
 • Kan aldırmak
 • Genel anestezi yaptırmak
 • Adet olmak
 • Vücuda ilaç almak
 • Sigara içmek
 • Diş eti kanını yutmak

Bu durumlardan birini ya da birden fazlasının yaşanması durumunda oruç bozulur. Orucun bozulması durumunda bazen orucu kaza etmek gerekir. Orucun kaza edilmesi gereken durumlar arasında bilmeden yiyip içmek, boğaza yağmur suyu kaçmak, mastürbasyon yapmak ve ağız dolusu kusmaktır.

Ramazan Ayının Farklı İsimleri Var Mıdır?

Hicri takvimde bulunan ayların 9.uncusu olan Ramazan ayı halk arasında farklı isimlerle anılan bir aydır. Ramazan ayının anıldığı isimlerden bazıları şunlardır;

 • Rahmet ayı
 • 11 ayın sultanı
 • Şehri Ramazan
 • Kur’an ayı
 • Mübarek ay

Bu isimlerden özellikle Şehri Ramazan ve 11 Ayın Sultanı mahyalarda sıklıkla tercih edilen isimlerdir. Cami ve caddelere bu isimler lambalar yardımıyla yazılarak insanların Ramazan ayının geldiğini anlamalarına yardımcı olur.

Ramazan Ayının Müslümanlar Açısından Önemi Nedir?

Rahmet ayı, Kur’an ayı ve 11 ayın sultanı gibi isimlerle anılan Ramazan ayı Müslümanların en kutsal ayıdır. Son kitap aynı zamanda da Müslümanların kitabı olan Kur’an’ı Kerim 624 yılında Ramazan ayında Hz. Muhammed’e indirilmeye başlamıştır. Bu ay aynı zamanda oruç ayıdır ve oruç sebebiyle Müslümanlar aç kardeşlerinin doymasına yardımcı olabilirler. Ramazan ayıyla birlikte kalabalık iftar sofraları kurulur ve Müslümanlar dostluk ve akrabalık bağlarını güçlendirebilirler.

Kur’an insanlara öğüt vermek ve insanların doğru yolda olması için indirilmiş bir kitaptır. Bu kitap sayesinde Müslümanlar kurtuluş yolunu bulurlar ve Kur’an’dan yararlanarak Allah rızasını kazanırlar. Müslümanlar aynı zamanda yılın diğer aylarında kutsal kitabı okumuyorlarsa gelenek haline gelmiş olan mukabelelere katılarak Kur’an’ı okumuş olurlar. Bunun dışında Müslümanlar için farz kılınmış olan oruç ibadetlerini bu ayda yerine getirebilmeleri açısından önemlidir.

Ramazan Ayının İnsanlara Hatırlattıkları Nelerdir?

Ramazan ayı dini açıdan insanlar için önemli olması yanı sıra hatırlattığı manevi duygular açısından da önemli bir aydır. Miladi takvime göre 11 ayda bir ve hicri takvime göre de 9 ayda bir gelen Ramazan ayının insanlara hatırlattıkları şunlardır;

 • Dayanışmayı
 • Hoşgörüyü
 • Sevgiyi
 • Nefisle mücadele etmeyi
 • Aç insanların halinden anlamayı
 • Birlikte vakit geçirmeyi
 • Eş, dost ve akrabayı hatırlamayı
 • Kalabalık iftar sofralarında yemek yemeyi
 • İhtiyaç sahiplerine yardım etmeyi
 • İnsanların birbiriyle kaynaşmasını
 • Oruç tutan insanını manevi yönden detoks yapmasını

Bu duyguları Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yaşayabilir ve farklı duygular sayesinde yardımlarınızı yapabilir ya da yıl boyunca yerine getirmediğiniz dini vecibeleri yerine getirmiş olursunuz.

Ramazan Ayında Kaç Gün Oruç Tutulur?

Ramazan ayında kaç gün oruç tutulur? Orucu her gün tutmak gerekli midir? 2021 yılı itibariyle Ramazan orucu 30 gün boyunca tutulur. Oruç tutan kişiler hiç aralık bırakmadan 30 gün boyunca oruçlarını tutmalıdır.

30 gün içerisinde bir veya daha fazla orucun tutulmaması durumunda ileriki tarihte tutulması gerekir. Oruç tutamayacak olan kişiler ise yardıma ihtiyacı olan kişileri bularak onların 1 günlük yiyeceklerini yardım olarak almalıdır. Ancak kişiler bunu yapsalar da sağlıkları el verdikçe oruçlarını ileri tarihte kendileri tutmalıdır.

Ramazan ayında oruç tutmak için niyetlenen kişilerin oruçlarını iftar saati gelmeden bozmaları veya bozmak durumunda kalmaları durumunda ise 61 gün oruç tutmaları gerekir. Bu nedenle oruç tutmak için niyet eden kişilerin mutlaka oruçlarını tutmaları gerekir. Ayrıca kadınlar adet dönemlerinin Ramazan ayına denk gelmesi durumunda oruçlarının tutamazlar ve iyi oldukları zaman oruçlarını tutmaları gerekir.

Ramazan Ayını Diğer Aylardan Farklı Özelliği Var Mıdır?

Miladi ya da hicri takvim genellikle birbiriyle aynı özelliklere sahip olan aylardır. Ancak Ramazan ayını diğer aylardan ayıran farklı özellikler vardır. Ramazan ayını farklı kılan özelliklerin bazıları şunlardır;

 • Son kutsal kitabın indirildiği aydır. (Kur’an-ı Kerim)
 • Hz. Muhammed’e Kur’an’ı Kerim’in ayetlerinin indirilmeye başladığı aydır.
 • Kur’an ayetlerinin inmesinin tamamlandığı aydır.
 • Kadir Gecesi’ne sahip olan kutsal aydır. Ancak bu gecenin günü net değildir.
 • 30 gün boyunca oruç tutulabilen aydır.
 • Yardımlaşma, dayanışma, sevgi ve hoşgörü bağlarının güçlenmesini sağlar.
 • Oruç ibadetinin gerçekleştiği aydır. Bu sebeple iftar, sahur, imsak, iftariye, hatim, imsakiye, mukabele ve iftar çadırı gibi kavramların sıklıkla duyulduğu aydır.
 • Fitre ve zekatın verilebildiği aydır.

Bu özelliklere sahip olan Ramazan ayının sonunda Ramazan Bayramı kutlanır ve insanlar yakınlarıyla bir araya gelirler.

Ramazan Ayında Oruç Nasıl Tutulur?

Ramazan ayında oruç nasıl tutulur? Ramazan ayında oruç tutmak için öncelikle sahur yapılması gerekir. Bunun için imsak vakti girmeden önce kalkılır ve gün boyunca açlığın bastırılabileceği kadar yemek yenir.

Sahur için tercih edilecek yemeğin kişilerin midesinde sorun oluşturmayacak, yağsız ve tuz oranı az şekilde hazırlanması gerekir. Sahur yapan kişiler imsak vaktinin girmesiyle birlikte tutacakları için niyet ederler ve ezanın bitmesiyle birlikte oruç tutmaya başlarlar.

Oruç tutma saati Ramazan ayının denk geldiği mevsime bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin Ramazan yaz mevsiminde geldiyse oruç tutma süresi daha uzundur ancak kış mevsiminde geldiğinde daha uzun süre oruç tutmak gerekir.

İmsak vaktinin girmesiyle oruç olmaya başlayan kişiler iftar vaktinin gelmesiyle oruçlarını açarlar. Oruç açmadan önce iftar duasını okumaları gerekir. Sonrasında da ağır gelmeyecek şekilde hazırlanan akşam yemeği yenilir.

Ramazan Ayında Oruç Tutmak Farz Mıdır?

Oruç Hz. Muhammed’e Medine’ye hicretin ikinci yılında farz olarak bildirilen ibadettir. Bu nedenle her Müslüman’ın akli dengesinin yerinde olması, ergenlik çağına ulaşmış olması durumlarında oruç kendilerine farzdır. Bu nedenle de ömürleri boyunca oruç tutmaları gerekir. Farz kılının oruç Ramazan ayı için geçerli olan bir oruç olduğu için Ramazan ayında oruç tutmakta farzdır. Orucun farz olduğu Kur’an’da belirtilmiş olup gün bilgisi verilmemiş ancak oruç ayının Ramazan olduğu bildirilmiştir.

Ramazan Ayının Dışında da Oruç Tutulur Mu?

Müslüman olan kişilerin Ramazan ayı dışında da oruç tutmaları mümkündür. Ancak diğer aylarda Ramazan ayında olduğu gibi tüm ay boyunca oruç tutulmaz. Peygamber Efendimiz tarafından da Recep ve Şaban gibi ayların tamamında oruç tutulmamıştır. Oruç tutma konusunda sağlık açısından sorun yaşamayan kişilerin vacip ve nafile durumunda olan oruçları tutmaları mümkündür.

Müslümanların Tutabilecekleri Oruç Çeşitleri Nelerdir?

Müslümanlar tarafından Ramazan dışında da oruç ibadeti yerine getirilir. Genel olarak nafile durumda olan oruçların tutulma sebebi Allah rızasını kazanmaktır. Müslümanların tutabilecekleri diğer oruç çeşitlerinden bir kısmı şöyledir;

*Adak orucu:

Müslüman olan bir kişi kendisine farz kılınmayan bir ibadeti yapmak istiyorsa ve bu ibadet oruçsa adak orucu olarak anılır. Adak orucu vacip olan oruçlardandır. Adak esnasında orucun tutulacağı gün belirlenmişse orucun mutlaka o günde tutulması gerekir. Adak için belirli gün yoksa istenilen zamanda orucun tutulması mümkündür.

*Hz. Davud orucu:

Bir gün oruç tutup bir gün oruç tutmama şeklinde tutulan oruca Davud Aleyhisselam orucu ya da Hz. Davud orucu ismi verilir. Hz. Muhammed tarafından ise bu şekilde tutulan orucun daha faziletli olduğu belirtilmiştir. Bu oruç nafile oruçlardandır.

*Şevval orucu:

Ramazan ayının arkasından gelen Şevval orucu 6 gün tutulur ve müstehap olan bir oruçtur. Şevval orucunun bayramın hemen ardından tutulması daha faziletlidir.

*Arefe günü orucu:

Bayram günlerini Hac’ta geçirmeyen kişilerin arefe günü oruç tutmaları müstehaptır. Hz. Muhammed tarafından arefe günü tutulan orucun günahlardan arındırdığı rivayet edilmiştir.

*Pazartesi-Perşembe orucu:

Pazartesi ve Perşembe orucu Hz. Muhammet (sav) tarafından tutulan oruçlardır. Bugünlerde oruç tutulmasının sebebi ise Allah’tan istenecek istek veya emellerin sunulacağı günler olmasıdır.

*Aşure orucu:

Nafile oruçlardan birisi de aşure orucudur. Hicri aylardan olan Muharrem ayının 10.günü aşure günüdür. Bu günde oruç tutmak müstehaptır ancak sadece aşure gününün olduğu gün değil aşure günün bir gün öncesinde ve sonrasında da olmak üzere 3 gün oruç tutmak gerekir.

*Haram aylar orucu:

Müslüman olan kişilerin Ramazan dışında tuttukları oruçlardan birisi de haram aylar orucudur. Haram ay olarak adlandırılan Recep, Muharrem, Zilhicce ve Zilkade aylarının Cumartesi, Perşembe ve Cuma günlerinde oruçlu olunması mendup ibadetlerdendir.

*Zilhicce orucu:

Zilhicce orucu Müslümanların tutabileceği oruçlardandır. Zilhicce ayının girmesiyle ilk 9 gün oruç tutmak önerilir. Bu dönem Müslümanların hac dönemine denk geldiği için hacı olan kişilerin bu dönemlerde oruç olmamalarında sakınca yoktur. Hacda olan kişilere arefe günü oruç olabilecekleri bildirilmiştir.

*Şaban ayı orucu:

Müstehap olan oruçlar arasında şaban ayı orucu da yer alır. Hz. Peygamberin Ramazan ayı dışında en çok oruçlu geçirdiği ay Şaban ayıdır. Hz.Aişe tarafından peygamberin bu ayın tamamına yakınını oruçlu şekilde geçirdiği rivayet edilmiştir.

*Ayda 3 gün oruç:

Nafile oruçlardan sonuncusu ise ayda 3 gün oruçtur. Bu 3 gün orucu her ay için geçerli olan oruçtur. Orucu tutmak isteyen kişiler ayın 13, 14 ve 15 tarihlerinde oruç tutmalıdır. Bugünler eyyamı biyz olarak anılan günlerdir.

Bu oruçların tutulması Müslüman olan kişiler farz ya da sünnet olmamakta olup nafile ve vacip olan oruçlardır. Bu oruçların tutulması durumunda sevap varken tutulmaması durumunda günah yoktur.

Ramazan Ayında Fitre Ve Zekat Neden Verilir?

Müslümanlar tarafından fitre ve zekatlar Ramazan ayında verilebilir. Fitre, temel ihtiyaçlarının karşılamasının dışında mala da sahip olan kişilerin vermesi gereken bir sadakadır.

Bu sadaka fakir ya da paraya ihtiyacı olan kişilere verilebilir. Ayrıca fitre olayına fıtır sadakası ismi de verilmektedir. Fitre miktarı bir kişinin günlük yemek ihtiyacını karşılayacağı miktardır. Fitrenin miktarı ise Diyanet tarafından belirlenmekte olup insanlar tarafından yatırılmaya başlanır. Fitrenin Ramazanın ilk gününden başlayarak bayrama kadar da verilmesi mümkündür. 2021 yılı itibariyle mal sahiplerinin ödemesi gereken fitre miktarı 28 Türk Lirası’dır.

Zekatta fitre gibi Ramazan ayında verilebilecek sadakalardan birisidir. Ayrıca zekat Müslümanlar için sunulan İslam’ın 5 şartından birisidir. Zekat ihtiyaç sahibi olan kişilere kira geliri, mal, altın, ziynet eşyası, ticari mal, ziynet eşyası, araç ve malzemeler üzerinden verilen bir sadakadır. Altın sahiplerinin altın için 80 gr, küçükbaş hayvanda 40 tane, sığırda 30 tane ve devede 5 şeklindedir. Kira gelirlerinin ise 1/40 oranı zekat olarak ödenir. Kadınlar tarafından kullanılan ziynet eşyalarının ise alınması üzerinden 1 yıl geçti ise 1/40 oranında zekatın ödenmesi gerekir.

Zekat vermek isteyen kişilerin kendilerinde bulunan malların durumuna göre vermeleri gereken zekat oranını araştırmaları ve araştırmaları sonrasında doğru tutarı vermeleri gerekir. Bu tutar fakirler, miskinler, borçlular, esaretten kurtulacaklar, zekat memurları, yolda kalanlar ve cihat eden kişilere verilir. Zekat nakit olarak verilebileceği gibi taksitle de ödenebilir.

Fitrenin Ramazan ayında verilmesi daha uygunken zekat için belirlenmiş bir zaman yoktur. Zekat vermesi gereken kişilerin yılın her döneminde zekatlarını vermeleri mümkündür. Ayrıca zekat verecek olan kişilerin söz konusu mal varlıklarının üzerinden 1 yıl geçmesi durumunda zekatlarının verilmesi mümkündür. Fitre ya da fıtır sadakası hanede bulunan insan sayısına göre verilirken zekatta önemli olan zenginliğin ölçüsüdür.

Zekat vermesi için gerekli mal varlığına sahip olan kişilerin ise sahip olmaları gereken özellikler vardır. Bu özelliklerin başında şunlar bulunur; Müslüman olmak, ergenlik çağına ulaşmış olmak, akli dengesizliği bulunmamak ve kazanç sağlayıcı mala sahip olmaktır.

Ramazan 2021 Ne Zaman Başlayacak?

Müslümanlar tarafından Ramazan 2021 araştırılmaya başlanan günler arasındadır. Çünkü bu tarihi öğrenecek kişiler Ramazan ayı için hazırlıklarına tarihten emin olarak başlamak istemektedir. Ramazan ayı 13 Nisan tarihinde başlayıp 12 Mayıs tarihinde sona erecektir. 12 Mayıs Çarşamba Ramazan Bayramı arefesi olup 13, 14 ve 15 Nisan bayram olarak kutlanmaktadır

Bağış yapmak ister misiniz?
Tüm Bağışlar
Sık Sorulan Sorular
Tümü
Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği Ne Zaman Kuruldu?

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği 2010 yılında gönüllü faaliyetlerle kuruldu, 2014 yılında ise resmi olarak ismini aldı.

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneğinin Kuruluş Amacı Nedir?

Allah’ın mazlumlara yardımlarda bulunulması yönündeki emirlerini yerine getirmektir. Bu emirler doğrultusunda savaş mağdurlarına, yoksullara, öksüz ve yetimlere, hastalara ve diğer yardıma muhtaç olan insanlara zamanında yardım etmek için çaba harcıyoruz. Onlardan aldığımız hayır duaları ile varlığımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Ayrıca bir elin nesi var iki elin sesi var sözüyle derneğimize yapılan bağışlar sayesinde zor durumda olan insanların daha iyi şartlarda yaşam sürmelerini sağlıyoruz.

Çalışmalarınızla İlgili Ayrıntılı Bilgi Alabilir Miyim?

Derneğimiz bünyesinde yapılan bütüm çalışmaları yerinde görebilir ve yerinde inceleyebilirsiniz, ilgili birimlerden gerekli olan bilgiler, bağışların nerede ve  nasıl kullanıldığını, faaliyete geçirdiğimiz projelerimizin iç denetimlerini nasıl gerçekleştirdiğimizi, yardım yaparken dikkat ettiğimiz kriterler ve çalışma ilkelerimiz gibi birçok konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yardım Sonrasında Denetleme Nasıl Yapılıyor?

Derneğimiz resmî yetkili kurumlar tarafından düzenli bir şekilde denetlenmektedir. Özellikle bütün faaliyet raporlarımız, yardım programları, faaliyete geçirdiğimiz veya geçireceğimiz projelerimizle ilgili dokümanlarımız istenildiği takdirde her zaman incelenebilir. Bağışçılarımız dilerse yurt içinde veya yurt dışında yapacağımız çalışmaları yerinde görebilirler. Ancak çalışmalarımızı gözlemlemek isteyen bağışçılarımızın masraflarını derneğimiz karşılanmaz. Bağışçılarımız kendi masraflarını karşılayarak bütün çalışmalarımızı gözlemleye bilir.

Şefkat Eli Sadece Yurt Dışına Mı Yardım Gerçekleştiriyor?

Derneğimizin kuruluş amacı, sadece Türkiye sınırlarında değil tüm dünyadaki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırabilmektir. Bu kapsamda; savaş mağdurları, öksüz ve yetimler ile kendi başlarına hayatlarını devam ettiremeyecek durumda olan herkese ulaşmaya çaba gösteriyoruz. Yardım derneği olarak, dünya çapında ulaştığımız mazlumların sayısını arttırmak için, sürekli araştırma içinde bulunuyoruz. Bunu sağlamak için de, yurt içi ve dışındaki maneviyatı ön plana çıkaran sivil toplum örgütleri ile sürekli temas halinde bulunuyoruz.

Şefkat Eli Sadece Müslümanlara Mı Yardım Yapıyor?

Derneğimiz yardım faaliyetleri yaparken herhangi bir ayrım gözetmemektedir. İlk önceliğimiz her zaman insandır. Fakat bugün savaş ve fakirlik yaşayan topluluklara bakıldığında bu bölgelerin yoğunlukla Müslümanların yaşadığı bölgeler olduğunu görülebilir. Çalışmalarımızda önceliğimiz her zaman ihtiyaç sahiplerine yardım etmektir. Örnek verecek olursak kıtlık nedeniyle Suriye'ye gıda yardımı götürdüğümüzde Müslümanların haricinde diğer dinlere mensup olanlara da yardım etmekteyiz.

Şefkat Elinin Herhangi Bir Cemaat, Parti yada Grup İle Bağlantısı Var Mı?

Derneğimizin herhangi bir cemaat, siyasi partiler vb. ile bir bağlantısı yoktur. Derneğimiz İslam'ın vakıf müessesi özelliklerinin bütün hepsini taşımaktadır ve Türk hukuk sistemi içerisinde kurulmuş olan bir dernektir. Kuruluşumuzun amacı; insani yardımlarımızın çeşitliliğini ve kapsama alanı sürekli olarak artırmaktayız. Dinimizin emri olan yardımlaşmayı, hiçbir menfaat beklemeden, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktayız. Bu yardımları yaparken insanları mağdur duruma düşüren insan hakları ihlallerini, savaşları, yoksulluğu vb. önleyici bir rol de üstlenmeye çalışmaktayız. Toplumun bütün kesimlerinden insanlar Şefkat Eli Derneğinin üyeleri ve bağışçıları arasında yer alabilmektedir.

Yurt Dışında Temsilciliğiniz Var Mı?

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneğinin şu anlık yurt dışında herhangi bir temsilciliğimiz bulunmamaktadır.

Yurt Dışındaki Çalışma Yönteminiz Nedir?

Yurt dışında faaliyete geçirilen çalışmaları çoğunu bizzat Şefkat Eli Derneği görevlileri tarafından, görevlilerimizin tarafından faaliyete geçirilemeyen çalışmaları ise çalışma bölgesinde bulunan, bölgeyi iyi tanıyan yandaş kurumlar ile iş birliği içinde yürütülmektedir. Yandaş kurumlar ve Şefkat Eli Derneği görevlileri, buralarda gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili raporlar hazırlayarak faaliyete geçirilen çalışmaları sürekli olarak denetlemektedir.

Türkiye'de Hangi İllerde Şubeleriniz Var?

Hayır, şu an sadece İstanbul Beykoz da yerimiz var.

haber
2020 Yılı Kurban Organizasyonu
Şefkat Eli, bu bayramda bağışlanan vacip kurban bağışlarını vekaletler doğrultusunda Afrika çad ülkesinde ihtiyaç sahibi mazlum ve muhtaçlar ulaştırdı. Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği 2020 vacip kurban organizasyonunu “Rabbin İçin kurb
Haber Detayı
haber
2021 Kış Çalışmaları Kapsamında Tırlarımız Suriye İdlib’e Ulaştı
2021 Kış Çalışmaları Kapsamında Tırlarımız Suriye İdlib’e Ulaştı Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği ve Gönüllülerimiz ile “ İdlib Acil Yardım ” Çalışmaları kapsamında hazırlanan 9 tır insani yardım malzemesi Hatay Reyhanlı sını
Haber Detayı
haber
2021'in İlk Çeyreğinde Çalışmalarımıza Ara Vermeden Devam Ediyoruz
2021'in İlk Çeyreğinde Çalışmalarımıza Ara Vermeden Devam Ediyoruz 7. Etap Su Kuyusu Açılışları ve Afrika Yardım Organizasyonu Gerçekleştirildi. Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği Olarak 2021 Yılı Afrika Yardım Organizasyonları kapsamında 14
Haber Detayı
+90 216 224 2450
Bağış Sepetim (0)
Bağış sepetiniz şuan boş. Bağış Yap