+90 216 224 2450
Hesap Bilgileri Bağış Yap

Şifa Kurbanı Nedir? Nasıl Kesilir?

Savaşın ve kıtlığın hüküm sürdüğü topraklara yardım eli uzatmak ve paylaşmanın dinimizde de yer verilen doyuruculuğunu gerçekleştirebilmek için şifa kurbanı adı verilen bir sistemle herkese yardım elinizi uzatabilirsiniz. Dünyadaki mazlum insanlara herhangi bir ırk ayrımı yapmadan yardım eden kuruluşumuz, sizlerin de desteği ile her geçen gün birçok insana elini uzatmayı başarmıştır. Allah'a kulluğu göstermenin ve şükretmenin dünya üzerinde birçok yolu bulunur. Bunlardan bir tanesi de kurban kesimidir. Dinimizde kurban bayramında kesim yapılarak ihtiyacı olana dağıtılması bilinen bir gelenektir. Bunu şifa kurbanı ile başka ülkelere de yaymak için kuruluşumuz tarafından gerekli tüm işlemler yapılır.

Şifa Kurbanı Nedir?

Şifa kurbanı, Allah'a tevekkül etmenin en güzel yollarından bir tanesidir. İhtiyaç sahiplerine ve yetimlere yardımcı olmak için insani yardım eli olarak uzatılması gereken yardımlaşma programlarından bir tanesi olarak şifa kurbanı tercih edilebilir. Şifa kurbanı, adından da anlaşılacağı üzere her türlü hastalıktan şifa bularak kurtulmak için de uygulanabilir. Rasûlullah Efendimizin (s.a.v.) söylediği; “Es-Sadekatü teruddü’l-belâ ve tezîdü’l-ömr” yani, "Sadaka, belayı önler ve ömrü uzatır" hadisinden yola çıkılarak, sadaka vermek için uygulanabilecek araçlardan bir tanesidir. Şifa kurbanı, ihtiyacı olan herkese yardım elini uzatan ve bu ölümlü dünyada paylaşmayı bilen herkesin dahil olabileceği bir yardımlaşmadır.

Şifa Kurbanı Caiz Mi?

Allah'ın yolundan ayrılmamak ve dünya üzerinde yardımlaşmayı yaymak amacı ile oluşturulmuş her türlü yardım modeli caiz olarak kabul edilir. Hastaların şifa bulabilmeleri için yaptıkları bu yardımlaşma kurbanı, birçok kişinin tercih ettiği yardımlaşma araçlarından bir tanesidir. Şifa kurbanı, savaşın ve kıtlığın hüküm sürdüğü yabancı topraklardaki insanlara gönderilerek yapılır. Sadece kendinden olana değil, başkasına da el uzatmak ve yardımlaşmak için oluşturulan şifa kurbanı, caiz sayılır.

Şifa Kurbanı Nasıl Kesilir?

Şifa kurbanı kesilmeden önce bağış yapılmasına ilişkin işlemlerin tamamlanması gerekir. Şifa kurbanı kesiminden önce ve sonra olmak kaydı ile iki şekilde işlem yapılır. Şifa kurbanı kesmeden önce;

-Yazılı vekaletin alınması ve isim soy isim ile sisteme kaydedilmesi.

-Kurbanın türü, hayvanın cinsi ile bölgede yer alan ekiplerin bilgilendirilmesi.

-Ekiplerin bölgedeki kurban vasfını taşıyan hayvanları bulduktan sonra kesime başlaması şeklinde adımlar uygulanır.

Şifa kurbanı bağış yapılan bölgedeki uygun hayvan seçimine göre bölgedeki alanında uzman ekip tarafından gerçekleştirilir. Kurban kesildikten sonra;

-Kurbanın kesiminin ardından mesaj yolu ile bağışçının bilgilendirilmesi.

-Etlerin ihtiyacı olan kişilere bağışçının gönderdiği belirtilerek hediye edilmesi.

-Etlerin son eve kadar teslim edilmesinden sonra işlemin tamamlanması şeklinde adımlar uygulanır. Şifa kurbanı söz konusu bölgedeki ekiplerin kontrolünde ve ihtiyacı olan insanlar belirlenerek yapılır.

Hasta için Şifa Kurbanı Kesilir Mi?

Şifa kurbanı adından da anlaşılacağı üzere bir kişinin hastalığına şifa bulabilmesi için başkalarına yardım etmesini öngören bir yardımlaşma türüdür. Hasta olan kişinin kendi adına şifa kurbanı kestirebilmesi mümkün olurken, bir kişinin hasta yakını için de şifa kurbanı bağışı yapabilmesi mümkün olur. Hasta için şifa kurbanı kestirmek, söz konusu hastanın bir an önce şifa bulabilmesi için Allah'tan merhamet dilemek ile aynıdır. Allah'tan ümidini kesmeyen Müslüman bir kişi, dünyanın bir ucunda açlıkla savaşan başka birine yardım elini uzatarak hastası için şifa dileyebilir.

Kurban Vacip ve Nafile Şeklinde İkiye Ayrılır?

Dinimizce bazı kişilerin kurban kesimi yapması zorunlu kılınmıştır. Baz kişilerin ise kendi içlerinden geldiği zaman kurban kesimi yapması mümkün olur. Bu iki durum kurban kesiminde vacip ve nafile olarak iki şekilde incelenir. Vacip kelimesi, sözlük karşılığında "gerekli olan şey" anlamına gelir. Allah'ın dinimizde farz ettiği şeyler kadar kesin olmasa da, kuvvetli bir delil doğrultusunda yapılması gereken şeyler vacip olarak nitelendirilir. Vacip kurbanını yerine getirmemek, günahtır.

Nafile kurban kesimi, kurban bayramının dışında kalan zamanlarda yine Allah'ın rızasını almak için yapılan işlemdir. Ortaklaşa kurban kesiminde, hissedarların her birinin aynı amaç doğrultusunda kurban kesmeleri gerekmez. Kurban kesimine dahil olan ortakların her birinin bu işlemi ibadet niyeti ile yapmış olmaları yeterlidir. Bir kısmının nafile, adak, akika, diğer kısmının ise udhiyye olarak kurban kesimi gerçekleştirebilmeleri mümkün olur. Şifa kurbanı da vacip ve nafile olarak kesilebilir.

Bağış yapmak ister misiniz?
Tüm Bağışlar
Sık Sorulan Sorular
Tümü
Kestirdiğimiz Kurbanın Görüntülerini Alabilir Miyim?

Kurbanınız kesildiğinde kurban kesim videosu tarafınıza ulaştırılır.

 

Kurban İle Ulaşılmak İstenen Ana Hedefler Nelerdir?

Kurbanın asıl amacı paylaşmaktır, garibanın yüzünü güldürmektir. İnsani bir görev olduğu unutulmamalıdır. Dinimizde komşu açken tok uyumak hiç hoş karşılanmamaktadır. Bu yüzden kurban kesmeye imkanınız varsa mutlaka kesmeniz vacip kılınır. Bağış yapmak, yardıma muhtaç kimseleri sevindirmek ve kurban ibadetini yerine getirmek oldukça faziletli bir ibadettir. Hem kurban kesilir hem de kurban vecibeniz yerine getirilmiş olur. Kurbanlar dışında adanmış olan adaklar ve akika kurbanları da aynı şekilde islama uygun olarak kesilir.

İhtiyaç Sahibi Olup Olmadığı Nasıl Belirleniyor?

Şefkat Elinin faaliyetlerini gerçekleştirdiği ülkelerin farklı yerlerinde çalışmalarına devam edilmektedir. Çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz zamanlarda yandaş kuruluşlarımızın bizlere yardımı ile o bölgedeki en çok yardıma muhtaç bölgeler belirleniyor ve çalışmalarımızı buralarda yoğunlaştırıyoruz.

Şefkat Eli Kurban Yardım Bölgelerini Nasıl Belirliyor?

Kurban yardım yerlerinin tespitlerinde öncelikli olarak o yerlerin yardıma ne kadar muhtaç olup olmadıkları bizim için çok önemlidir. Buna göre önceliğimiz özellikle kıtlık yaşayan bölgeler ve ülkelerdir. 

Kurban Kesimi İçin Gerekli Olan Vekaleti Nasıl Alıyorsunuz?

Vekaletinizi sizleri telefon ile arayarak alıyoruz. 

Kurban Hisse Bedeli Ne Kadar?

Bir kurban hisse bedeli 800TL'dir.

 

Şefkat Eli Kurban Hisse Maliyetini Nasıl Belirliyor?

Kurban fiyatları, öngörüleceği gibi her ülkede farklılık göstermektedir. Kimi ülkede Türkiye’deki fiyattan daha düşük, kimi ülkelerde ise daha yüksektir. Fiyatların düşük olduğu ülkelerde gerçekleştirilen kurban çalışmalarının artacağı, buna istinaden fiyatların yüksek olduğu ülkelerde gerçekleştirilen çalışmaların azalacağını öngören Şefkat Eli, kurban çalışmaları yapacağı bölgeleri belirledikten sonra o bölgelerdeki kurban fiyatlarının ortalamasını alıp ortalama bir fiyat belirlemektedir. Bu şekilde fiyatların düşük olduğu bölgelerde oluşan yoğunluğun önüne geçmiş olduk. Ayrıca bu sayede de her bölgedeki ihtiyaç sahipleri oranına göre kurban eti ulaştırılmış oluyor.

Yurt Dışından Kurban Bağışı Yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0216 224 2450 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kurbanımı İstediğim Yerde Kestirebiliyor muyum?

Kurbanlarınızı Şefkat Elinin belirlemiş olduğu yerler içerisinde istedikleri yerde kurbanlarını kestirebilirler. Lakin kurbanların kesileceği yerlerin belirlenmesini Şefkat Eline bırakmanız, belli yerlerdeki kurban yoğunluğunu önlemek adına daha iyi olmaktadır.

Kurban Bağışı Yapan Kişi Kurbanın Kesildiğini Nereden ve Nasıl Öğreniyor?

Kurbanlarını Şefkat Eline bağışlayan hayırseverler, kurbanlarının kesildiğini Şefkat Elinin göndereceği kurban kesim videosundan öğrenecekler.

Kurban Bağışımı Size En Son Hangi Gün Yapabilirim?

hayırseverler kurban bağışlarını en son, bayramın 2'nci günü saat 18:00'a kadar yapılabiliyor.

Kurban Kesimi Kaç Gün Sürüyor?

Hayırseverlerin göndermiş olduğu kurbanların kesimi bayram ilk günü kılınan bayram namazından sonra başlamakta ve bayramın üçüncü günü ikindi vaktine kadar kurban kesimleri tamamlanmaktadır.   

Kurban Yerine Sadaka Vererek Bu İbadeti Yerine Getirmiş Olur Muyum?

"İbadetlerin şekil, şart ve rükünleri olduğu gibi hikmetleri, amaçları ve teşri gerekçeleri de vardır. İbadetlerdeki bu özelliklerin birbirinden ayrı düşünülmesi asla mümkün değildir. Diğer yandan ibadetler ancak emredildikleri şekilde yerine getirilmelidir. Her ibadetin kendine has bir yapılış şekli vardır. Kurban ibadeti de ancak ve ancak kurban olacak hayvanın usûlüne uygun bir şekilde kesilmesiyle yerine getirilir. Bedelini infak etmek suretiyle, kurban ibadeti yapılmış olmaz. Çünkü hayvanın kesilmesi bu ibadetinin rüknüdür.

Kurban Hisse Bedelinden Daha Az Kurban Bağışı Yapabilir Miyim?

Hayır, şu an için böyle bir şekilde bağış kabul etmiyoruz.

Çek Veya Senet İle Kurban Bağışı Yapabilir Miyim?

Senet ile bağış kabul edilmemektedir. En fazla 30 gün olmak şartıyla çek kabul edilebilmektedir..

Ölmüş Yakınım Adına Kurban Kestirebilir Miyim?

Sevabını ölüye göndermek için kesilecek kurban da, her kesilen kurban gibi, yalnızca Allah'ın rızasını kazanmak amacıyla kesilir. Kesilen kurbanın sevabı, ölüye veya ölülere gönderilebilir. Farz olsun, nafile olsun, herhangi bir ibadeti yaparken veya yaptıktan sonra, sevabı, ölü, diri herkese hediye edilebilir. Namaz, oruç, hac, umre, sadaka, Kur'an-ı kerim okumak, kurban, zikir gibi ibadetlerin sevapları başkasına hediye edilebilir. Hediye edenin kendi sevabından hiç azalma olmadan, bütün müminlere de sevabı erişir. Yani sevap, hediye edilen kimselere, taksim edilmeden, her birine bütünü kadar erişir.

Kurban Bayramında Vacip, Adak, Akika, Şükür, Sadaka Kurbanları Da Kestirebilir miyim?

Kurban bayramında farklı niyetler ile bağışlanan kurbanların kesimlerinin kurban bayramında yapılması mümkündür.

Kimler Kurban İbadetini Yerine Getirmelidir?

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş),dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir. Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir.

Kurban Eti Nasıl Değerlendiriliyor?

Derneğimize, bağışlanan kurbanların tamamı ihtiyaç sahiplerine pay edilmektedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), kurban etinin üçe bölünüp bir bölümünün kurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün eşe dosta, tanıdık, yakın akraba ve komşular arasında paylaştırılmasını, bir bölümün ise haneye ayrılmasını tavsiye etmiştir. Ailenin ihtiyacına göre ise etin tamamı evde kalabileceği gibi, yakınlarda bulunan muhtaçların kurban etinin büyük bir kısmını hatta ve hatta tamamının dağıtılması uygundur.

Kurban Kesilir İken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

  •  hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.
  •  Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.
  • Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.
  • Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.
  • Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.
Kurban Ne Demektir, Kurban Kesmenin Hükmü Nedir?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder  Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

haber
Afrika'da Suyu Gören Çocukların Sevinci Duygulandırdı
Haber Detayı
haber
2020 Yılı Kurban Organizasyonu
Şefkat Eli, bu bayramda bağışlanan vacip kurban bağışlarını vekaletler doğrultusunda Afrika çad ülkesinde ihtiyaç sahibi mazlum ve muhtaçlar ulaştırdı. Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği 2020 vacip kurban organizasyonunu “Rabbin İçin kurb
Haber Detayı
haber
2021 Kış Çalışmaları Kapsamında Tırlarımız Suriye İdlib’e Ulaştı
2021 Kış Çalışmaları Kapsamında Tırlarımız Suriye İdlib’e Ulaştı Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği ve Gönüllülerimiz ile “ İdlib Acil Yardım ” Çalışmaları kapsamında hazırlanan 9 tır insani yardım malzemesi Hatay Reyhanlı sını
Haber Detayı
+90 216 224 2450
Bağış Sepetim (0)
Bağış sepetiniz şuan boş. Bağış Yap