+90 216 224 2450
Hesap Bilgileri Bağış Yap

Zekat Bağışı Nedir?

Artma, çoğalma ve bereket anlamlarına gelen zekat; malın bir kısmının Allah nezdinde ihtiyacı olanlara, yoksullara dağıtılması anlamını taşır. Medine’de Hicret’in 2. Yılında farz kılınmış ve o zamandan bu zamana süregelen bir inanç ve ibadet sistemi derneği. Öyle ki İslam’ın beş temel şartlarından biri olarak kabul edilir.

Zekat Kimlere Verilir?

Allah Kuran-ı Kerim’de Tevbe suresi 60. Ayette bağış kimlere verilir konusunu yoksullara, ihtiyacı olanlara, düşkünlere, eli ayağı bir sebepten tutmayanlara, kölelere, cihad yolunda gidenlere verilmesi gerektiğini açıklar.

Zekat Kimlere Verilmez?

Zekat ana, baba, tanıdık biri, büyükanne ve büyük babalara, oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara, eşine, Müslüman olmayanlara, zengine, babası zengin olan ergenliğe girmemiş çocuğa verilmez. Bunlara verilmesi halinde zekat geçerliliğini yitirecektir.

Zekat Kimlere Farzdır?

Müslüman, akıl sağlığı yerinde, ergenlik çağına gelmiş ve hareketlerinde hür olan, aklı başında, kazanç sağlayıcı nitelikte mala sahip olan (yeterli miktarda, aşırı değil) kimselere zekat farzdır. Bu kişiler yukarıda sözü geçen kişilere malların bir kısmını vermekte özgürdürler.

Zekat Niçin Verilir?

Zekat, Allah’ın bir buyruğu olmasının yanı sıra insani bir önem de taşır. Tıpkı oruçta olduğu gibi buradaki amaç da fakirin halinden anlamak ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in de savunduğu komşu açken tok yatmamalı anlayışını güçlendirmektir.

Zaten hali hazırda bizim olan malı ihtiyacı olan ve alacak gücü olmayan biriyle paylaşmak toplumdaki gelir dengesizliğini düzeltmeye çalışmak gerektiğini bizlere öğretir. Herkes aynı miktarda para kazanamaz fakat bu onların da bu şefkat eli konusunda mahrum kalacağı anlamına gelmez.

Yardım yapmak insana manevi bir huzur verir ve Allah katında en güzel şeye sahip olma isteğimizi güçlendirir. Toplumdaki birlik ve beraberliği arttırır, paylaşma güdümüzü güçlendirir ve tabii en önemlisi artık dayanışmamız kimsenin yıkamayacağı bir konuma gelmiş olur.

Zekat Ne Zaman Verilir?

Zekat vermenin bir zamanı yoktur. Dilediğiniz ve tabii uygun olduğunuz zamanda ya bağış kampanyalarına katılabilir ya da zekatınızı elden tercih ettiğiniz bir kişiye veya aileye verebilirsiniz. Ramazan ayında bu tarz etkinliklerin fazlalaşmasından kaynaklı olarak talep artışı görülebilir, dilerseniz siz de bu ayda ortaklaşa zekatınızı verebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sadakaların gösteriş yapılarak verilmesi değil gizli bir şekilde verilmesidir. Siz de buna dikkat ederseniz sorun kalmayacaktır.

Özetle; paylaşmayı, yardımlaşmayı ve beraberlik duygusunu bilmeli, bu dünyanın sadece kendimize ait olduğu yanılgısına kapılmamalıyız. Bu dünyanın sadece bize ait olmadığını dolayısıyla nimetleri de bizim tüketmememiz gerektiğini bilmeli ve zekat bağışı yapmalıyız. Zekat haktır, haklının hakkını almasıdır.

Biz hakkımızı alabiliyorsak bu, daha sonraki günlerde de alabileceğimiz anlamına gelmez. Çevremizdeki insanları da kendimiz gibi düşünmeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in yolundan gitmeli, dediklerini harfiyen uygulamalı ve tabi onu ilk hedefimiz belirlemeliyiz.

Bağış yapmak ister misiniz?
Tüm Bağışlar
Sık Sorulan Sorular
Tümü
Yardım Toplanan Bölgelerde Yardıma İhtiyaç Kalmadığında Toplanan Yardımlar Nerede Kullanılıyor?

Derneğimize ulaştırılan bağışlar ilgili çalışma alanlarında veya yardım ile ilgili kullanılır. Savaş, Doğal afet vb. olayların etkilerinin yok olması, yardımın amacına uygun bir şekilde kullanılıp mağduriyetin giderilmiş olması gibi olaylarda derneğimiz yapılan bağışı benzer özelliklere sahip bir başka çalışmada veya yardımda kullanır.

Ayni Yardım Kabul Ediyor Musunuz?

Şu anda maalesef herhangi bir ayni yardım kabul etmiyoruz.

Yardıma Muhtaçlara Bağışımı Nasıl Ulaştırabilirim?

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği ana binasına gelerek elden nakdi bağışında bulunabilirsiniz.

Online bağış sistemini kullanarak internet sitemiz üzerinden bağış yapabilirsiniz.

Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale/EFT ile gönderebilirsiniz.

Yaptığım Bağışın Tarafınıza Ulaşıp Ulaşmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Bağışınızı yaparken bize iletmiş olduğunuz cep telefonu numarasına yapmış olduğunuz bağış bilgileri tarafınıza iletilecektir. Ayrıca 0216 224 2450 numaralı telefondan derneğimizi arayarak yaptığınız bağış ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şefkat Eline Hangi Zamanlarda Bağış Yapabilirim?

Dernek ana binası için bağış saatleri hafta içi 09:00’dan 18:00’a kadar, Cumartesi 09:00’dan 15:00’a kadardır. Pazar günleri ana binamız kapalıdır.

Geçmişte Yaptığım Bağışları Nasıl Öğrenebilirim?

Evet İstediğiniz zaman öğrenebilirsiniz. İsterseniz web sitemizde kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek hesabınızı açıp profil kısmından kontrol edebilirsiniz.

Düzenli Ödeme Talimatı İle Bağış Yapabilir miyim?

Maalesef böyle bir bağış sistemimiz şu anda mevcut değildir.

Yurt Dışından Size Nasıl Bağış Yapabilirim?

Yurt dışından derneğimize göndereceğiniz bağışları dolar veya euro hesaplarımıza SWIFT (Şube) kodu ile birlikte EFT yapabilirsiniz. Kredi kartı kullanıyorsanız online bağışta bulunabilirsiniz.

SMS'den Yapılan Bağışlar Kesintiye Uğruyor mu?

Operatör ile yapılan anlaşmamız gereğince, gönderilen bağışta herhangi bir kesintiye uğramıyor.

Bilgilendirme SMS İptalini Nasıl Yapabilirim?

Bilgi amaçlı gönderilen SMS veya e-postaların tarafınıza ulaşmasını istemiyorsanız 0216 224 2450 numaralı telefondan derneğimiz ile iletişime geçip iptalini sağlayabilirsiniz.

SMS Bağış Hattı Size Mi Ait? Kaç TL Kesiliyor?

SMS bağışı en kısa sürede aktif edilecektir.

Vakfınıza Ayni Yardım Bağışlamak İstiyorum, Ekipleriniz Almaya Gelir Mi?

Şu anda maalesef herhangi bir ayni yardım kabul etmiyoruz.

 

Online Bağışlarda Nasıl Makbuz Alırım?

Online olarak gerçekleştirdiğiniz bağışları kredi kartı veya banka kartınız ile yaptığınız için herhangi bir şekilde makbuz kesilmemektedir. Kart ekstreniz makbuz olarak geçmektedir.

Gayrimenkul Benzeri Bağışlar Yapabiliyor muyuz? Bu Tarz Benzeri Bağışları Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Derneğimiz gayrimenkul vb. bağışlar yapılabilmektedir. Bağışlanan gayrimenkulün kullanımı ile ilgili bağışçı herhangi bir özel şart belirtilmemişse gayrimenkul vb. bağışlar ile nakdi bağışlar vakfımızın ülke ve yerlerde tespit ettiği ihtiyaçlara göre hazırladığı çalışmaların faaliyete geçirilmesinde kullanılmaktadır. Eğer bağışlanan gayrimenkul vb. için özel bir şart belirtilmişse (cami, okul, yetimhane vb.) bağışın geliri o şarta uygun bir biçimde kullanılır.

Herhangi Bir Ülkeye Nasıl Şartlı Bağış Yapabilirim?

Şefkat Eline şartlı bağışta bulunacak bağışçımız eğer bağışını bankadan yapıyor ise açıklama kısmında şartını belirterek, bağışını dernek ana binamıza gelerek elden yapıyor ise görevliye şartını bildirerek bağışının istediği alanda kullanılmasını sağlar.

haber
Her Gün 5 Bin Kişiye İftar Verilecek
Haber Detayı
haber
Bizler de Oradaydık - Elazığ Deprem Bölgesi
24 Ocak Cuma 2020 tarihinde saat 20.55’de Elazığ, Sivrice’de 15 km derinlikte 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından artıcı sarsıntılarda yaşanmaya devam ediyor. Başta Malatya olmak üzere deprem birçok çevre il ve ülkede
Haber Detayı
haber
Bot ve Mont Hediyeleri Köy Çocuklarının Yüzlerini Güldürdü
Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği gönüllülerinin bağışları ile iç anadolu bölgesinde köy okullarındaki öğrencilere bot ve mont hediyeleri ulaştırıldı. Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği “Köy okullarına yardım” projesi kapsamında
Haber Detayı
+90 216 224 2450
Bağış Sepetim (0)
Bağış sepetiniz şuan boş. Bağış Yap